درباره آزمون آیلتس

نویسنده:MrsAdmin
تاریخ ارسال: ۱۸ شهریور ۹۵
دیدگاها:بدون دیدگاه

IELTS Structure from mrsielts.com

شاید واژه “آیلتس” یا “تافل” زیاد به گوش شما خورده باشد. در اینجا کوشش کرده ایم متنی کاملا حرفه ای از کتاب های مرجع در زمینه آموزش آیلتس را برای آشنایی شما با این آزمون به فارسی برگردانیم.

چقدر در مورد آزمون آیلتس می دانید؟

آزمون آیلتس چهار مهارت شما را در بخش شنیداری(listening)، صحبت کردن(speaking)، خواندن متن(reading) و نوشتن(writing) را می سنجد. اگر خود را برای این آزمون آماده نکنید حتی اگر زبان اول شما انگلیسی باشد نمره خوبی نمی آورید. چون آیلتس، فقط سنجیدن مهارت شما در آزمون نیست. مهمترین مشکلاتی که در این امتحان خواهید داشت زمان و فوت وفن های این آزمون است. زمان بدترین دشمن شما خواهد بود اگر سرعت عمل نداشته باشید. شما باید در مقابل سوالات بسیاری که در پیش رو دارید و باید جواب درست بدهید، زمان اندکی در اختیار دارید. شما باید این مهارتها را در خود تقویت کنید:

  • مهارت شنیدن خود را بهبود دهید، جوابها را بشنوید و سریع نت بردارید.
  • تله های سوالات را بشناسید و در آن نیفتید.
  • چگونه ایده پردازی کنید و در یک ساعت یک انشاء و یک گزارش بنویسید.
  • چگونه یک متن را سریع بخوانید و اتباطش را با سوالات پیدا کنید.
  • چطور در ذهن خود همزمان ایده پردازی کنید و ایده هایتان را روان بیان کنید.

با برنامه ریزی شما به نتیجه دلخواه خواهید رسید. فقط باید راه رسیدن به این اهداف را بدانید.

آزمون آیلتس چگونه برگزار می شود؟

همانطور که گفتم این آزمون ۴ بخش اصلی دارد. سه قسمت آن در یک روز و بخش speaking میتواند در روز دیگر برگزار شود.در ابتدا بعد از احراز هویت شما وارد محل برگزاری آزمون شده و اطلاعاتی در مورد نحوه گرفتن آزمون به شما داده میشود، که به این ترتیب می باشد:

Listening:  فقط ۳۰ دقیقه طول میکشد! در حدود ۲۰ دقیقه برای گوش کردن به صحبتهای ضبط شده و جواب دادن به سوالات و ۱۰ دقیقه برای انتقال جوابها به پاسخنامه به شما زمان داده می شود.

Reading:  یک ساعت زمان میبرد. دراین قسمت بایستی متون داده شده را بدقت خوانده و جواب سوالات مربوط به هر بخش را بدهید.

Writing: یک ساعت زمان به خود اختصاص می دهد. دراین مدت ۲۰ دقیقه برای نوشتن نامه ( آیلتس جنرال) یا گزارش

(آیلتس آکادمیک) زمان دارید و ۴۰ دقیقه باقی برای نوشتن یک انشاء صرف می شود.

Speaking    : حداکثر ۱۵ دقیقه طول می کشد و در سه قسمت توانتیی شما سنجیده می شود: معرفی خود، صحبت در مورد یک موضوع یا تاپیک و بحث در مورد تاپیک یا مسایل مربوط به آن.

آشنایی بیشتر با بخش listening

تعداد ۴۰ سوال در ۴ بخش مطرح می شود. صدای ضبط شده برای شما فقط برای یکبار بخش می شود و به هیچ وجه مکث یا تکراری وجود ندارد. شما باید همزمان به سوالات پاسخ دهید و اگر می توانید نت بردارید. به مرور سوالات سختر و پیچیده تر می شود و باید حواستان به تله ها باشد. Spelling در این بخش مهم است. در آخر باید جواب سوالات را با مداد به پاسخنامه منتقل کنید، برای این کار ۱۰ دقیقه بعد از اتمام صدای نوار ضبط شده به شما زمان داده می شود.

آشنایی بیشتر با بخش Reading

این بخش هم ۴۰ سوال دارد که حداقل از ۳ متن در آیلتس آکادمیک تا ۵ و یا بیشتر در آیلتس جنرال انتخاب می شود(تعداد متنها ثابت نیست). سوالات متنوع هستند از پر کردن جای خالی، انتخاب تیتر، درست و غلط تا سوالات چند گزینه ای… متن ها از کتابها و مجلات و روزنامه ها انتخاب شده و شامل هر موضوعی که فکرش را بکنید می شود از ورزش گرفته تا ستاره شناسی…

متن های ابتدایی اکثرا ساده تر هستند و به مرور مشکلتر خواهند شد. تکنیکهای زیادی در مورد پاسخ به سوالات ریدینگ وجود دارد که کم کم با آنها آشنا می شوید. در این بخش فقط یک ساعت زمان دارید و وقت اضا فه ای برای انتقال جوابها به پاسخنامه ندارید، این موضوع را فراموش نکنید.

آشنایی بیشتر با بخش Writing

شامل دو بخش می شود: بخش اول که یک نامه یا تفسیر یک نمودار است( بر اساس نوع آیلتس) در حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد و باید ۱۵۰ کلمه بنویسید. در بخش دوم بایستی یک انشاء بر اساس موضوع داده شده بنویسد. باید ایده پردازی کنید راه حل بدهید یا عقیده و نظرتان را در مورد آن بگویید و در حدود ۲۵۰ کلمه بنویسید.

آشنایی بیشتر با بخش Speaking

در نظر داشته باشید اگزمینرها آموزشهای خاصی دیده اند، همیشه لبخند به لب دارند و سعی در القاء آرامش به شما دارند پس آرام باشید. اولین قسمت با معرفی خود شروع میشود. سوالاتی در مورد خود وخانواده اتان، کار یا درس و… این قسمت ساده ترین بخش آزمون است. در قسمت بعد یک تاپیک به شما داده می شود که ۳ تا ۴ سوال در مورد آن نوشته شده است. شما یک دقیقه وقت دارید در مورد آن ایده پردازی کنید و جواب سوالات را آماده کنید در صورت لزوم خلاصه نویسی کنید که مطالب یادتان نرود.

دو دقیقه بعدی زمان برای شماست که راجع به موضوع صحبت کرده و جواب سوالات را لابه لای حرفهایتان بدهید. در پایان صحبت شما اگزمینر شاید سوالات بیشتری در مورد تاپیک بپرسد. در قسمت سوم یک بحث و گفتگو با اگزمینر خواهید داشت که کمی تخصصی تر و مرتبط با تاپیک بخش قبل می باشد. شما فرصت دارید بیشتر توضیح بدهید و ایده های خود را بیان کنید.

در طول امتحان اگزمینر هر وقت بخواهد به میان صحبتهای شما آمده و گاهی حرفهای شما را قطع میکند پس نگران نباشید. صدای شما در کل امتحان ضبط می شود.

بیشتر بخوانید:

آیلتس – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

IELTS – IELTS – Home of the IELTS English Language Test

آموزش حرفه ای آیلتس و تافل | تدریس خصوصی آیلتس و تافل

دیدگاه کاربران