مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس

نویسنده:MrsAdmin
تاریخ ارسال: ۶ مهر ۹۵
دیدگاها:بدون دیدگاه
مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس برای بسیاری از زبان آموزان که از امتحان آیلتس آگاهی کامل ندارند مشخص نیست. برخی از علاقمندان به دریافت این مدرک تصور میکنند گرفتن مدرک آیلتس به ۱۰ سال زمان نیاز دارد و برخی دیگر هم تصور میکنند با چند ترم فراگیری زبان انگلیسی خواهند توانست در آزمون آیلتس موفق باشند.

با توجه به دشوار امتحان آیلتس و تصور نادرست بسیاری از علاقمندان و همچنین با توجه به هزینه گزافی که بسیاری از علاقمندان بدلیل همین ناآگاهی مجبور به پرداخت آن هستند کوشش کرده این در سایت شخصی استاد زهرا امیدی، Mrsielts.com، علاقمندان گرامی را با این موضوع آشنا کنیم و به این موضوع کاملا سنجیده و برپایه تجربه های این استاد گرامی پاسخ دهیم.

مدت زمان لازم برای گرفتن نمره قبولی آیلتس

پیش از هر چیز باید پرسید نمره قبولی آیلتس چند است؟ نمره آیلتس از صفر (۰) تا (۹) میباشد! نمره ۴ تقریبا سطح تمامی کسانی است که تحصیلات دانشگاهی دارند و در دبیرستان و دانشگاه نصفه و نیمه زبان خوانده اند یا حتی چند ترم هم آموزشگاه رفته اند ولی هیچ تسلطی بر زبان ندارند. برای مثال فرق بین ماضی نقلی و حال ساده را نمیدانند یا اگر میدانند نمیتوانند آن را به کار ببرند. شاید کلا چند ده نفر در ایران نمره ۸ تا ۹ آیلتس داشته باشند که آن هاییکه ۹ دارند هم اغلب اگزمینر آیلتس هستند. باقی افراد بین این دو نمره قرار دارند.

بیشتر دانشگاه های جهان درخواست نمره ۶ تا ۷ آیلتس را دارند. برای مهاجرت هم به نمره ۷ و گاهی ۶ نیاز است. نمره بالای ۷ را کمتر جایی درخواست میکند و دریافت آن هم بسیار دشوار است. نمره کمتر از ۶ را هم کمتر جایی درخواست میکند و دریافت آن هم با وجود شرایط بیشتر از چند ماه مطالعه فشرده طول نمیکشد.

رویهمرفته نمره قبولی برای آیلتس وجود ندارد. نمره مورد نظر برای راهیابی به هر دانشگاه یا مهاجرت به هر کشور از سوی آن دانشگاه یا کشور اعلام میشود و آن نمره میشود نمره قبولی فرد مورد نظر! بنابراین مدت زمان لازم برای گرفتن “نمره قبولی” هم کاملا متفاوت خواهد بود.

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس از سطح مقدماتی یا پایه

اما چقدر زمان لازم است که یک نفر از سطح مقدماتی یا پایه(که بالا توضیح داده شد) به این نمره ۶ یا ۷ برسد؟ گرچه همه علاقمند به دریافت یک پاسخ سریع و شفاف هستند، متاسفانه جواب از هر کس به کس دیگر ممکن است متفاوت باشد. عواملی مانند (۱) آزاد بودن یا درگیر بودن زبان آموز، (۲) استعداد هر کس در فراگیری زبان انگلیسی، (۳) مدت زمانی که شخص توان مطالعه در روز را دارد، (۴) استادی که کار تدریس را به عهده دارد و برنامه آموزشی و طرح درس را میچیند، (۵) بازده سیستم آموزشی برای مثال خصوصی یا گروهی بودن کلاس و بسیاری از دیگ عوامل مانند (۶) سال های دور بودن زبان آموز از درس و کتاب و مطالعه و …..میتواند در طول این مدت لازم تاثیرگذار باشد.

در ادامه سعی میکنیم دو براورد واقع گرایانه از سیستم ترمیک آموزشگاهی و سیستم خصوصی فشرده بعنوان ۲ شیوه متداول و منطقی رسیدن به مدرک آیلتس بپردازیم:

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس در کلاس های خصوصی فشرده(۵ ماه تا ۱ سال)

مدت زمان لازم برای بدست آوردن مدرک آیلتس با کلاس های خصوصی فشرده به باور استاد زهرا امیدی با ۱۰ سال سابقه تدریس زبان انگلیسی و دوره های آیلتس، دست کم چیزی در حدود ۴۰ تا ۵۰ جلسه فشرده و معمولا بیشتر است. این کلاس ها معمولا بالاتر از ۵ ماه طول میکشد و منطقی تر است بازه ۱ ساله را برای آن ها در نظر گرفت.

در این دوره ها بدلیل ماهیت فشرده زبان آموز باید فارغ از کار، دانشگاه و دیگر سرگرمی ها و کلاس ها باشد و دست کم ۶ تا ۷ ساعت مطالعه داشته باشد. استاد این دوره ها باید کاملا حرفه ای بوده و به کار خود تسلط کامل داشته باشد. برنامه ریزی در این دوره های فشرده کاملا حیاتی است و اشکال در برنامه ریزی معمولا به شکست در برنامه خواهد انجامید.

برخی دوره های حرفه ای کاملا ویژه همانند دوره های آموزشی مهندس ابوالقاسمی که در جستجوی گوگل هم رتبه نخست را دارند، به استناد کارنامه های زبان آموزان، میتوانند زبان آموزان را حتی در ۳ ماه از سطح پایه (البته درصورت وجود شرایط تعیین شده توسط استاد) به نمره ۶ تا ۷ برسانند که کاملا در نوع خود منحصر به فرد هستند.

مدت زمان لازم برای گرفتن مدرک آیلتس در دوره های ترمیک آموزشگاهی (۱ تا ۲ سال)

دوره های ترمیک آموزشگاهی معمولا با هزینه کمتر و زمان طولانی تر همراه است. برعکس آنچه بسیاری از زبان آموزان در ذهن دارند، برای گرفتن مدرک آیلتس نباید تمامی ترم های آموزشگاهی زبان انگلیسی را به پایان رساند. البته ممکن است اگر کسی با روند کار ناآشنا باشد پاسخگوهای تلفن چنین گزینه ای را به ایشان پیشنهاد نمایند ولی برای کسی که در سطح پایه قرار دارد، با گذراندن ۱ تا ۲ سال بصورت پیوسته احتمالا میتوان به نمره ۶ تا ۷ رسید گرچه عدم قطعیت بیش از کلاس های خصوصی است.

از بزرگترین معیاب کلاس های آموزشگاهی (۱)کارآموخته و حرفه ای نبودن استاد ها، (۲)ویژه نبودن دوره ها و تدریس همسان برای زبان آموزانی که تفاوت های فراوان در مهارت های مختلف(اسپیکینگ، رایتینگ و …) دارند  و (۳)تغییر مدرسان و گاهی کتاب ها و شیوه تدریس از یک ترم به ترم دیگر است. با اینهمه کمتر بودن هزینه پرداختی به آموزشگاه ها(نصف هزینه کلاس خصوصی به استناد برخی وبسایت ها!) همچنان آن ها را به تنها گزینه پیش روی برخی از زبان آموزان تبدیل کرده است.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با کلاس های مکالمه و آیلتس استاد زهرا امیدی

درباره پیشینه کاری و مدارک استاد زهرا امیدی

مجموعه سوال و جواب های اسپیکینگ آیلتس ضبط شده توسط استاد زهرا امیدی

از سطح مبتدی تا رسیدن به آیلتس یا تافل چند سال زمان میبرد؟(پاسخ مهندس ابوالقاسمی در سایت ielts2.com)

چطور برای امتحان آیلتس ثبت نام کنیم؟ (رادیو ielts2)

دیدگاه کاربران